Content top background
Wietrzenie samochodu w upalny dzień

Wietrzenie samochodu

Wielu użytkowników samochodów często nie zwraca uwagi na warunki panujące wewnątrz auta podczas upalnych dni. Wygląda to tak że niektóre osoby zaraz po otwarciu samochodu, wsiadają do niego i odjeżdżają w pośpiechu z miejsca w którym pojazd był zaparkowany. Jedyne co zauważane jest w takiej sytuacji to bardzo parne powietrze w aucie. I to właśnie tym powietrzem zajmiemy się w niniejszym artykule. Tak naprawdę wystarczy uchylić okno i chwilę poczekać aby nagromadzone w powietrzu szkodliwe opary mogły uwolnić się z wnętrza samochodu. Chodzi mianowicie o to że samochód pozostawiony pod przysłowiową chmurką, poddany jest oddziaływaniu słońca. Nasza ukochana gwiazda która daje nam światło i ciepło za dnia ma też negatywny wpływ na niektóre rzeczy. Nasze pojazdy są skonstruowane ze stali lub aluminium na zewnątrz a wnętrze jest wyłożone różnymi skórami, welurami oraz plastikami. Wykończenie wnętrza auta często jest bardzo ważne dla posiadacza danego modelu. Jednak niektóre skóry ekologiczne oraz w szczególności plastiki oraz stopy plastiku z innymi tworzywami poddane podczas kilku godzin każdego dnia mocnemu nagrzewaniu a niekiedy też bezpośredniemu wystawieniu na promienie słoneczne, może skutkować wygenerowaniem się szkodliwych oparów które zawieszają się w zamkniętej przestrzeni wewnątrz samochodu.

 

Teraz widać że gdy siadamy do samochodu który stał przez kilka godzin na słońcu bez żadnego dachu czy też cienia oraz unikając wietrzenia samochodu przy pomocy uchylonej szyby, możemy wystawiać nasz organizm na kontakt ze szkodliwymi związkami. Oczywiście producenci samochodów dbają o to aby wykończenie auta które kupujemy za duże pieniądze było zdrowe. Jednak nikt nie może przewidzieć jakie związki chemiczne powstają podczas długiego czasu nagrzewania się niektórych materiałów pod wpływem działania słońca. Sytuacja ma się inaczej w czasie zimnych dni i nocy, auto w takich warunkach nie nagrzewa się tak bardzo. Mimo to zalecane jest też chwilowe przewietrzenie samochodu. Uchylając szyby z obu stron jesteśmy w stanie w czasie kilku minut wymienić powietrze w samochodzie co skutkuje poprawą jakości powietrza.

 

Nie licz na klimatyzację. Urządzenie potrzebuje kilku minut aby ochłodzić powietrze w kokpicie auta. W tym czasie oddychamy niezdrowym powietrzem. A nawet gdy wydaje nam się że temperatura jest już znośna to i tak brak możliwości uwolnienia nagromadzonych oparów powoduje że nadal nimi oddychamy tylko powietrze jest już chłodniejsze. Przewietrz auto zanim do niego wsiądziesz a z pewnością Twój organizm będzie miał mniej stresu.

Content bottom background