Content top background
Jesienna pogoda na drogach

Jesień na drogach

Jak co roku przychodzi taki czas w naszej pięknej Polsce że liście przestają być zielone a przybierają barwy odcieni żółtego oraz czerwonego koloru. Pojawiają się chłodniejsze dni oraz aura jest bardziej deszczowa. I tutaj gorąca prośba do wszystkich kierowców którzy korzystają z swoich samochodów w te mniej przyjemne dni. Zwróć szczególną uwagę na to że nadal jeździsz na oponach letnich a temperatura w ostatnich dniach nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Do tego dochodzą częste opady deszczu. Może ilość wody nie jest duża ale podczas pojedynczych opadów ale przelotnie tworzą kałuże a tym samym zagrożenie na drogach. W nieckach przymrozkowych możliwe oblodzenia drogi szczególnie po niewielkich opadach można spodziewać się gorszej przyczepności opon. Ostrzegamy przed takimi zjawiskami gdyż w przypadku nieostrożnej jazdy może być potrzebna autolaweta. Na drogach mogą pojawić się też nowości w postaci opadłych liści z drzew a to kolejne pole do poślizgów.

 

Jeśli używasz samochodu w mieście to jeszcze możesz sobie odpuścić zmianę opon przed zimą. W miastach od nagromadzenia budowli z betonu oraz zwartej zabudowy jest znacznie cieplej. Przez wiele ulic i podwórek przechodzą rury z ciepłą wodą dostarczaną do mieszkań w całej aglomeracji. Do tego intensywny ruch drogami powoduje że te wszystkie powierzchnie oddają ciepło produkowane podczas tarcia. To podwyższa czasem temperaturę nawet o 3 stopnie Celsjusza. Dzięki temu zjawisku podróżowanie przez tereny miejskie jest mimo korków bardziej bezpieczne. Jeśli jednak więcej czasu spędzasz na trasach między miejskich oraz w dojeździe na peryferia, to już teraz pomyśl o zmianie opon na zimowe. Większe bezpieczeństwo może uratować Twoje życie oraz innych uczestników drogi której używasz.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na nawierzchnię po której się poruszamy w okolicach łuków oraz zakrętów. Gdy są pokryte liśćmi i do tego mokre, należy łagodniej wchodzić w takie zakręty. Utracić przyczepność jest bardzo łatwo. A odzyskać niestety bardzo trudno. Dlatego szanuj fizykę jej prawa bo mogą uratować Tobie życie na drodze.

Content bottom background