Content top background
Podsumowanie akcji Znicz w 2019 roku

Koniec akcji Znicz w 2019 roku

Po każdej akcji, przychodzi taki czas gdy trzeba podsumować wszystkie zdarzenia jakie miał pod czas niej miejsce. Tak i tym razem się stanie. Nasz felieton zostanie zakończony podsumowaniem. Akcja Znicz jest prowadzona już od wielu lat i raczej pozostanie stałym wydarzeniem w kalendarzu policjantów i kierowców. Ze statystyk wynika że 2019 roku był trochę lepszy pod względem ilości wypadków i osób które poniosły śmierć w ich wyniku. Za to pobity został rekord złapanych nietrzeźwych kierujących. Widać niektórzy chcieli się ogrzać w te pierwsze zimne noce. Poniżej podajemy zestawienia.

 

W 2019 roku w akcji Znicz brało udział aż 6 485 policjantów z różnych formacji. W tym roku do służby w akcji Znicz zostało oddelegowanych aż 1 485 funkcjonariuszy więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie drogówce pomagały oddziały patrolowo-interwencyjne oraz policjanci z kryminalnych. Do akcji zostali również wysłani żołnierze z Żandarmerii Wojskowej jako wsparcie dla policji.

 

W tym roku na drogach zginęło aż 25 osób, a poszkodowanych w wypadkach zostało aż 346 podróżujących. Podczas kontroli drogowych zatrzymano aż 1245 kierujących pod wpływem alkoholu. W większości byli to kierowcy którzy uznali że już wytrzeźwieli mimo że w wydychanych powietrzu oraz we krwi znajdowały się jeszcze promile. Łącznie policja odnotowała 268 wypadków.

 

Z podsumowania danych wynika jasno że najgorszym dniem była niedziela czyli ostatni dzień prowadzenia akcji Znicz. W poprzednie dni wypadków było znacznie mniej oraz zatrzymano mniejszą ilość kierowców pod wpływem alkoholu. To w ostatnim dniu akcji ujawniono najwięcej pijanych kierujących.

 

Policja obawiała się pobicia rekordu nietrzeźwych kierujących. W pierwszych dniach była jeszcze nadzieja że nie uda się pobić rekordu. Zakończenie akcji Znicz pokazało że udało się nie przekroczyć ilości 1299 kierujących pod wpływem alkoholu. Jednak jak wszyscy wiemy policja nie jest w stanie wszystkich skontrolować i prawdopodobnie takich kierujących było znacznie więcej.

Content bottom background