Content top background
Przygotuj samochód do zimy

Jak przygotować samochód do zimy ?

Narzędzie do przemieszczania się po drogach z miejsca zamieszkania do pracy oraz na zakupy i rekreację zwane potocznie samochodem często jest traktowane jako niewyczerpalne źródło transportu osobistego. Jednak jest to błędne myślenie. Każde auto to mechanizm, w dodatku skomplikowany mechanizm który musi być stale doglądany aby można było z niego w bezpieczny sposób korzystać. Więc od czego zacząć aby być pewnym że bezpiecznie możemy skorzystać z naszego prywatnego środka transportu osobistego jakim jest samochód.

 

W pierwszej kolejności należy zadbać o opony. Skoro zbliża się zima to należy wymienić letnie ogumienie na zimowe. Kiedy to najlepiej zrobić ? Każdy z kierowców próbuje w ostatnich latach przetrwać d wiosny na letnim ogumieniu. Szczerze mówiąc, są to osoby które najczęściej uczestniczą w wypadkach samochodowych, nawet przy niskich prędkościach. Opony letnie poniżej 15 stopni Celsjusza tracą swoje właściwości i stają się bardziej twarde. To z kolei powoduje że gorzej sobie radzą w kontakcie z wilgotną nawierzchnią drogową a już całkowicie tracą przyczepność w nawet płytkich kałużach zmarzniętej wody.

 

Ważnym jest aby sprawdzać ciśnienie w kołach samochodu. Wiele osób bagatelizuje tą czynność. W przypadku gdy nie mamy czujników DTR, które mierzą automatycznie ciśnienie w oponach samochodu, warto zakupić narzędzie do sprawdzania ciśnienia w oponach. Jest to ważne z kilku powodów. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach powoduje różne konsekwencje. W przypadku gdy mamy zbyt duże ciśnienie co się zdarza bardzo rzadko, opony są bardziej twarde przez co wytwarzają znacznie więcej hałasu podczas kontaktu z drogą w czasie jazdy, mogą również wydłużyć przez to drogę hamowania gdyż ich przyczepność jest ograniczona. Za to gdy ciśnienie jest zbyt małe, zużywamy na tą samą drogę znacznie więcej paliwa. Samochód porusza się bardziej topornie a zużycie bieżnika jest dwa razy mocniejsze niż przy prawidłowych parametrach. Opona zachowuje się w sposób nienaturalny gdyż jej część stykająca się z nawierzchnią drogi jest spłaszczona.

 

Pozostałe porady będziemy omawiać w osobnych artykułach. Aby czytelnicy mieli ułatwione przyswajanie wiedzy.

 

Kierowco, ważna uwaga od naszej redakcji. Niedawno bo 7 listopada 2019 roku zmieniono poważnie przepisy drogowe, szczególnie te dotyczące kontroli drogowej. Przeczytaj o tym co zostało zmienione aby zachowywać się odpowiednio podczas następnego zatrzymania przez patrol drogowy. Przez swoją niewiedzę możesz zapłacić wysoki mandat.

Content bottom background