Content top background
Mandat za otwartą szybę w samochodzie

Historia mandatu wystawionego za otwartą szybę w samochodzie

Pewien turysta z który z Turynu przyjechał na Sardynię a dokładniej spędzał wakacje w Alghero przekonał się jak skrupulatne są tam władze, które strzegą prawa w mieście i na wyspie. Ten starszy pan bo już liczy skończone 77 wiosen, zazwyczaj podróżuje ze swoim psem. Dlatego zawsze ma uchylone dla niego okno w samochodzie. Z tego powodu też będąc na wakacjach ze swoim pupilem zdarzyło mu się pozostawić uchyloną szybę w swoim samochodzie. Ten fakt został zauważony przez skrupulatnych funkcjonariuszy straży miejskiej. Został tutaj zastosowany paragraf mówiący o powinności zabezpieczenia tak samochodu aby przedmioty w nim znajdujące się nie mogły ulec kradzieży oraz samego samochodu. Uchylona szyba zdaniem funkcjonariuszy straży miejskiej mogła zachęcać przechodniów do popełnienia kradzieży przedmiotów z wnętrza lub całego auta. Mandat opiewa na kwotę 41 Euro. Jest to nie wielka kwota bo w przeliczeniu na Polskie złotówki wynosi około 154 złote według aktualnego przelicznika z dnia 1 lipca 2019 roku.

 

Starszy mężczyzna który poinformował prasę o tym zdarzeniu uznał że wystawienie takiego mandatu to cytat:„Absurd”, jego zdaniem funkcjonariusze straży miejskiej wykazali się nadmierną gorliwością.

 

W obronie swoich podwładnych staje komendant miejskiej straży który twierdzi że starszy mężczyzna widocznie nie znał kodeksu karnego skro nie wiedział o potrzebie zabezpieczenia swoich rzeczy oraz samochodu przed kradzieżą. Według komendanta doszło tutaj nawet do „podżegania do kradzieży”.

 

Z tej historii wynika morał taki że wyjeżdżając na wakacje warto jest zapoznać się z podstawowymi różnicami w prawie tam gdzie mamy zamiar wypoczywać. W przeciwnym wypadu mogą nas czekać dodatkowe niespodziewane wydatki na zapłacenie mandatu za takie drobne wykroczenia jak tutaj opisywane. Może to nie są jakieś sumy które powalają z nóg ale 41 Euro na wakacjach z całą pewnością można znacznie lepiej wydać niż na opłacenie świstka papieru wystawionego za wykroczenie i to w zaparkowanym samochodzie.

Content bottom background