Content top background
Niekorzystne warunki drogowe

Niekorzystne warunki drogowe

Każdy kierowca musi zmienić teraz swoje podejście do jazdy samochodem. Wynika to ze zmiany aury z letniej na jesienną. Gorsze warunki pogodowe które wiążą się z częstymi przelotnymi opadami, mocniejszymi podmuchami wiatrów oraz dodatkowe śmieci na jezdni w postaci liści mogą powodować że jazda samochodem będzie znacznie trudniejsza i bardziej niebezpieczna.

 

Przelotne opady często są obserwowane przez kierowców już w postaci jedynie mokrej jezdni. Gdy zaobserwujesz że powierzchnia drogi którą jedziesz, przed pojazdem jest bardziej wilgotna lub nawet bardzo mokra, zachowaj szczególną ostrożność. Wjechanie suchymi oponami na powierzchnię na której zalega woda powoduje utratę części przyczepności. Trwa to do momentu gdy opona będzie również mokra, jest to zazwyczaj kilka sekund, jednak w tym czasie można wpaść w poślizg i dlatego niewskazane jest w tym czasie wykonywanie manewrów zmiany pasa, przyśpieszanie a na pewno nie powinno się hamować pojazdu. Wszystkie te wspomniane czynności mogą spowodować utratę przyczepności oraz kolizję z innym uczestnikiem ruchu drogowego.

 

Mocniejsze podmuchy wiatru są również niebezpieczne. Często zaskakują prowadzącego i powodują że jego auto szybko zbliża się do lewej lub prawej części wyznaczonego pasa. Po głębokości manewru korygującego kierowcy jadący za samochodem mogą wywnioskować z jaką siłą podmuchu mogą się spotkać a mimo to pojazdy z dużą powierzchnią boczną mają z tym duże problemy. Niestety im większa powierzchnia burty bocznej tym więcej siły wiatru może wpływać na kierunek jazdy pojazdu. Niestety podmuchy wiatru są praktycznie nie do przewidzenia. Siła ta jest niewidzialna a jedynie można obserwować skutki trafienia na taki prąd powietrzny.

 

Śmieci na drodze w postaci spadających liści są równie niebezpieczne jak wjechanie suchą oponą na wilgotną jezdnię oraz silny podmuch bocznego wiatru. Nigdy bowiem nie wiadomo jak mokry jest liść i czy przypadkiem nie jest pokryty od spodu jakąś substancją śliską. Dodatkowo zachodzi możliwość przyklejenia się takich liści do opony co spowoduje brak fizycznego kontaktu bieżnika z asfaltem co jest bardzo niebezpieczne. Gdy połączymy wiatr, deszcz oraz spadające liście otrzymujemy bardzo niebezpieczną mieszankę która bardzo często powoduje wypadki nawet u doświadczonych kierowców.

Content bottom background