Content top background
Autostrada A4 straszy wypadkami

Autostrada A4 Legnica – Opole

W ostatnim czasie gdy mamy czas przed majówką, autostrada A4 między Zgorzelcem a Opolem przypomina jeden wielki ciąg samochodów. Wzrost liczby aut które poruszają się trasą A4 łączącą dwa kraje Polskę i Niemcy, stała się już bardzo obciążona. To główna droga od południowej strony Niemiec która jest jedną z trzech autostrad które łączą nasze kraje. Oprócz A4, kierowcy mają do dyspozycji A6 biegnącą wzdłuż brzegu Bałtyku oraz A4 przebiegającą na wysokości Poznania w stronę granicy. Mimo remontów i nowych bocznych dróg które przejmują drobne obciążenie lokalne z autostrad, to drogi szybkiego ruchu są wybierane przez tych którzy chcą przemieszczać się na bardzo duże odległości.

 

Na autostradzie A4 między Legnicą a Opolem, dochodzi do znacznego wzmożenia ruchu co jest przyczyną wielu ostatnio odnotowanych kolizji. Ilość samochodów które przemierzają tą trasę w ostatnich latach znacznie się zwiększyła co powoduje że dwa pasy ruchu w jednym kierunku zaczynają być nieprzejezdne. Dodatkowo kierowcy Tir-ów często wyprzedzają się mimo ogólnego zakazu, w ten sposób tworzą zatory oraz spowalniają ruch na lewym pasie. Tworzenie się zatorów za wyprzedzającymi się tirami często sprzyjają najczęstszym zdarzeniom na autostradach czyli najechaniu na tył poprzedzającego pojazdu. Dochodzi do tego zdarzenia bardzo często gdy kierowcy poruszający się prawym pasem chcą wyprzedzić wolniejsze auto i zmieniają pas ruchu z prawego na lewy. Niestety uczestnicy ruchu którzy dosłownie lecą lewym pasem często przekraczając dozwoloną prędkość nie o 10 czy 20 a o 60 lub 80 kilometrów na godzinę. Należy pamiętać że drogi szybkiego ruchu tak zwane S-ki mają ograniczenia od 100 do 120 km/h. A autostradami w Polsce można najszybciej jeździć 140 km/h.

 

Jednak gdy kierowca wyprzedzający wolniejsze auto z prawego pasa skręca na lewy, zazwyczaj ma prędkość od 80 do 100 km/h. W spotkaniu z nadjeżdżającym autem które leci 200 km/h niestety staje się tym który „wyjechał” temu który pędzi. Jednak według przepisów ruchu drogowego to kierowca który przekroczył prędkość na autostradzie powyżej 140 km/h złamał już przepisy i to on jest winien kolizji gdyż nie dostosował się do ograniczeń prędkości na danej drodze.

Content bottom background