Content top background
Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach

Chyba największą bolączką wszystkich kierowców jest bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu podróży. Każdego dnia rano lub przed południem wielu ludzi podejmuje próbę dotarcia do pracy przy pomocy swojego samochodu. Problem powstaje gdy na jednej ulicy pojawi się więcej pojazdów niż może ona pomieścić. Z taką sytuacją mamy do czynienia każdego dnia. W czasie ostatnich lat praktycznie każdego już stać na zakup używanego samochodu. Pojazdy które są zbywane jako używane mają czasami ponad 18 lat użytkowania a mimo to nadal uczestniczą w ruchu drogowym. Kwestią dyskusyjną jest stan techniczny starszych samochodów. Z założenia są one kupowane tylko dlatego że można za niewielkie pieniądze stać się posiadaczem samochodu i to całkiem dobrej klasy. Jednak pamiętajmy że tanie samochody kupowane są w celu ich użytkowania. Należy też zwrócić uwagę na fakt że tani stary samochód jest kupowany z racji braku pieniędzy na lepszy pojazd. Więc zachodzi pytanie czy taki stary odkupiony od piątego właściciela samochód jest w należytym stanie technicznym. W końcu jest to auto po wielu tysiącach kilometrów a stan portfela nowego właściciela raczej nie wskazuje na to by wszystkie uszkodzone lub zużyte części były na czas wymienione.

 

Pamiętaj że samochód który nie jest sprawny technicznie może być przyczyną otrzymania mandatu karnego. Policjanci w przypadku wykrycia usterki w samochodzie który został poddany kontroli drogowej mogą zabrać dowód rejestracyjny lub ukarać właściciela mandatem. Dodatkowym obciążeniem dla właściciela starego samochodu może być jego spalanie. Stara wersja jednostki napędowej może być paliwo chłonna. Wszystko zależy do daty wyprodukowania jednostki napędowej. Starsze modele silników często były produkowane w sposób zachowawczy. Oznacza to że miały pochłaniać paliwo i nadawać odpowiedniego rozpędu maszynie którą napędzały. Dziś mamy znacznie inne podejście do silników w które są wyposażone nasze auta. Wszystko poszło w końcu bardziej w ekologię niż moc silnika. Nowe jednostki napędowe bardziej oszczędzają paliwo dlatego wymagają znacznie miej wizyt na stacji benzenowych w celu tankowania paliwa.

 

To nie jedyny wyznacznik bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy że to człowiek jest największą zmienną w wszelakich zachowaniach na drodze które można zdefiniować jako prawidłowa jazda oraz taka która zakrawa o łamanie przepisów drogowych. Starajmy się być rozważnymi kierowcami. Najwięcej wypadków jest spowodowanych zmęczeniem kierowcy, brawurą oraz jazdą na pamięć.

Content bottom background