Content top background
Policyjna akcja Znicz to już tradycja

To już tradycja, akcja Znicz

Policja w święto zmarłych prowadzi jak już co roku akcję pod kryptonimem Znicz. Jest to bezpośrednia i już tradycyjna odpowiedź na zwiększony ruch drogowy oraz złodziei, tak zwanych kieszonkowców. Oczywiście na ulicach różnych bandytów można spotkać nie tylko kieszonkowców. Dlatego też należy bardzo uważać na różne nietypowe sytuacje gdy możemy utracić naszą własność nie tylko przy cmentarzu. Nie tylko przestępcy mogą nam zepsuć dzień zaduszny, uważaj kierowco aby przez swoją nieuwagę nie skończyć z samochodem na lawecie. W dzień zmarłych do ruchu włączają się tak zwani niedzielni kierowcy oraz te osoby które od wielkiego dzwony korzystają ze swojego samochodu. Dlatego należy mieć wzmożoną czujność na to co dzieje się wokół nas na drodze, szczególnie że mamy okres jesienno-zimowy a dużo osób nadal jeździ na letnich oponach gdyż jeszcze czekają na swoją kolej w warsztacie na zmianę ogumienia.

 

Policja akcję Znicz będzie prowadzić w dniach od 31 października aż do godziny 22 w dniu 3 listopada 2019 roku. W tych dniach Polacy znacznie chętniej wyjeżdżają z domu kierując się do swoich rodzin oraz na cmentarze w odwiedziny do bliskich których już nie ma z nami w tym życiu. Na drogach pojawi się znacznie więcej patroli policyjnych. Oprócz standardowej obsady w wydziale drogowym, pojawi się wsparcie z innych wydziałów takich jak patrolowo-interwencyjny czy kryminalni. W sumie pięć tysięcy policjantów zostanie zmobilizowanych w tych dniach w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze oraz w pobliżu cmentarzy. Policja zaznacza że będzie więcej funkcjonariuszy w pobliżu cmentarzy ale standardowa obsada będzie patrolować swoje rejony.

 

Policja podczas akcji Znicz będzie skupiać się na bezpieczeństwie odwiedzających nekropolie oraz na płynności ruchu. Jak zwykle będą prowadzone wyrywkowe kontrole pojazdów szczególnie tych gdzie widać gołym okiem zaniedbania w oświetleniu lub nieprawidłowe przewożenie pasażerów.

 

Tylko statystyki z poprzedniego, 2018 roku pokazują jak bardzo potrzebna jest taka akcja w dni gdy ludzie pochłonięci są odwiedzinami na nekropoliach. Podczas ubiegłorocznej akcji Znicz doszło niestety do aż 425 wypadków. Podczas tych zdarzeń aż 57 osób umarło a 528 zostało rannych lub okaleczonych. Podczas kontroli drogowych policjanci zatrzymali aż 1299 nietrzeźwych kierujących. Te statystyki pokazują jak wiele osób ignoruje bezpieczeństwo na drogach.

Content bottom background