Content top background
Policyjna akcja Listopadowy weekend

Listopadowy weekend, to kolejna akcja policji

W piątek o godzinie 6 rano, rozpoczęła się kolejna akcja policji drogowej, która potrwa aż do poniedziałku do godziny 22 wieczorem. Mamy kolejny długi weekend w czasie gdy Polacy chętniej odwiedzają swoje rodziny. W ubiegłym tygodniu podsumowaliśmy akcję Znicz z 2019 roku. To prawdopodobnie kolejny powód na zmobilizowanie policji oraz służb które pomagają w takich przedsięwzięciach. Zgodnie z informacjami płynącymi ze statystyk, jasno wynika że w długie weekendy gdy możemy podróżować, chętnie to robimy a tym samym tworzymy wzmożony ruch na drodze. Więcej pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym to również więcej kolizji oraz ciężkich wypadków. W czasie długich weekendów, dużo ludzi bardzo się śpieszy przez co stosuje nieeleganckie zachowanie na drodze, wyprzedzając innych użytkowników drogi. Często takie zachowania kończą się tragicznie, gdyż prędkość oraz brawurowa jazda pojazdem to dwa elementy potrzebne do zrealizowania groźnego wypadku.

 

Odpowiedzią policji na takie zachowania mają być kaskadowe pomiary prędkości. Jest to ciekawe podejście stosowane przez policję do wyłapywania piratów drogowych. Kierowcy którzy niedawno mijali kontrolę prędkości często przyśpieszają wierząc że na tej drodze raczej już nie spotkają policjantów realizujących pomiar prędkości. Kaskadowe pomiary prędkości mają stać się częścią krajobrazu Polski. Oznacza to że gdy miniemy pierwszy zespół kontrolujący prędkość za kilka kilometrów możemy spotkać następną brygadę z suszarką. W kaskadowym pomiarze prędkości może brać udział nawet kilka patroli. W ten sposób policja chce wyłapać jak najwięcej piratów drogowych i obciążyć ich mandatami za przekraczanie prędkości. Ktoś wychodzi z założenia że gdy kierowca w czasie jednej podróży otrzyma nawet 4 mandaty, jeśli nie skończą mu się punkty karne to może kwota z sumy mandatów przekona go do jazdy zgodnej z kodeksem ruchu drogowego oraz ograniczeniami prędkości. Z pewnością będzie bezpieczniej, i mam nadzieję że statystyki zatrzymań oraz wypadków będą znacznie mniejsze niż w inne długie weekendy.

 

W akcji Listopadowy weekend ma brać około 5 tysięcy funkcjonariuszy. Policję z wydziału drogówki wspierać będzie żandarmeria wojskowa, Inspektorzy Transportu Drogowego oraz Straży Granicznej. Kaskadowy pomiar prędkości będzie przeprowadzany tylko w piątek od godziny 6 rano do 22 wieczorem. Po zakończeniu kaskadowych pomiarów prędkości policjanci nadal będą patrolować ulice w znacznie większej liczbie patroli niż zwykle. W akcji będą brać udział nie tylko patrole z ręcznymi urządzeniami pomiarowymi. Udział będą brać też wszystkie pojazdy policyjne z wideo rejestratorami. Policja w pozostałe dni skupi się na piratach drogowych którzy łamią przepisy.

Content bottom background