Content top background
Jesień 2018, czas zmienić opony na zimowe

Jesienna wymiana opon

Mamy obecnie środek złotej jesieni w Polsce w trakcie 2018 roku. Jednak wielkiego obłożenia w warsztatach samochodowych na usługę wymiany opon na zimowe z letnich bardzo nie widać. Mimo że to już późny termin na takie przygotowywanie samochodu do zimowych warunków pogodowych, w warsztatach pojawiają się klienci jednak są to pojedyncze przypadki. W 2017 roku czyli poprzednim, dużo ludzi wymieniało ogumienie już na Wszystkich Świętych, a w tym roku piękna aura sprawiła że wiele osób odkłada tą rutynę na późniejszy termin. Oby w takich przypadkach nie przydała się laweta Wrocław.

 

Pamiętaj że gdy dojdzie do wypadku to policja sprawdzi stan ogumienia w Twoim i innych autach uczestniczących w zdarzeniu w celu dojścia do tego kto jest sprawdzą kolizji ale też aby ukarać prowadzących niesprawne pojazdy. A zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, samochody w czasie jesienno-zimowych miesięcy powinny poruszać się tylko w ogumieniu przystosowanym do warunków z niską temperaturą.

 

Właściwości zimowego ogumienia

Decydując się w warunkach zimowych do jazdy na ogumieniu letnim stwarzamy dodatkowe zagrożenie w ruchu lądowym. Opony przystosowane do warunków letnich gorzej reagują z nawierzchnią jezdni w warunkach chłodniejszych. Opony letnie mają inną mieszankę gumy, kauczuka raz pozostałych dodatków sprawiających że w tych warunkach spełniają najwyższe warunki bezpieczeństwa. Jednak ta mieszanka nie nadaje się na zimowe podróże dlatego od lat stosuje się różne opony na sezon zimowy i letni. Ogumienie zimowe ma tak dobrany skład poszczególnych elementów że guma mimo niższych temperatur doskonale zachowuje się w kontakcie z nawierzchnią drogową co powoduje że droga hamowania jest znacznie krótsza. A to chyba obecnie najbardziej ważna kwestia. Należy pamiętać też o przyczepności na łukach co gwarantuje odpowiednie wyprowadzenie z zakrętu pojazdu. Podczas gdy guma letnia może stracić przyczepność w warunkach zimowych a to może spowodować wypadnięcie auta z drogi lub niebezpieczny poślizg.

Content bottom background