Content top background
Nowości na drodze

Nowe oznaczenie poziome na drodze

Przeglądając internet oraz grupy w mediach społecznościowych skupiających kierowców można zauważyć ostatnio pewną tendencję do zadawania pewnego pytania, które zachodzi o bezpieczeństwo na drodze. Wielu kierowców zadaje pytanie „Co oznaczają strzałki malowane na drodze znajdujące się między liniami przerywanymi?”, przykład na zdjęciu dodanym do tego artykułu. A sprawa po treściach które dodają internauci nie jest błaha. Sytuacja jest równie poważna jak jazda w samochodzie który stał na słońcu przez kilka godzin a my ruszamy bez wietrzenia.

 oznakowanie poziome

Tajemnicą Poliszynela jest fakt że przepisy o ruchu drogowym są co jakiś czas nowelizowane. W poprzednich latach nowelizacje przychodziły rzadziej. Dzisiaj niemal co 3 miesiące mamy wprowadzane jakieś nowości. Wielu starszych kierowców oraz tych co jeżdżą tylko po przedmieściach jest niestety zaskoczonych gdy dostają mandat za złamanie przepisów które niedawno weszły w życie.

 

Jedną z takich zmian w nowelizacji już sprzed dwóch lat (2016 rok), jest wprowadzenie oznaczenia poziomego malowanego między zwykłymi liniami przerywanymi na środku ulicy między pasami ruchu. Oznaczenie to wygląda jak wygięta strzałka. Dla wielu wesołków jak to opisują sami w internecie jest to tak zwana „zachęta do wyprzedzania”. Nic bardziej mylnego.

 

Strzałki umiejscowione między linią przerywaną mają zadanie informacyjne. W ostatnich latach w wielu miejscach powstają wyspy dla pieszych co zmusza drogowców do przebudowy pasów ruchu. Były już niestety przypadki gdy kierowcy wyprzedzali i niestety przez swoją nieuwagę wjeżdżali w wspomniane wyspy. Do tego konstrukcje jezdni uległy ewolucji. Coraz częściej w mniejszych miejscowościach oddziela się oba pasy ruchu i tworzy miejsca parkingowe lub lewo skręty ułatwiające przepływ ruchu drogowego.

 

W myśl ułatwienia kierującym podejmowanie decyzji wprowadzono nowe oznaczenia na jezdni. Wspomniane strzałki mają za zadanie poinformować kierowców że w tym miejscu nie powinny podejmować decyzji o wyprzedzaniu. Strzałki mają uzmysłowić kierowcy który zna to oznaczenie drogowe że zbliża się podwójna ciągła, wyspa dla pieszych, rondo lub jakiekolwiek inne rozdzielenie pasów ruchu które może zagrażać bezpieczeństwu w danym miejscy gdyby kierujący pojazdem zdecydował się na manewr wyprzedzania.

Content bottom background