Content top background
Korytarz życia

Kierowco dowiedź się co to jest korytarz życia

W Polsce podczas kolizji drogowych można było obserwować zachowanie kierowców zgodne z nowo wprowadzanymi przepisami. Mówimy tutaj o tworzeniu korytarza życia dzięki któremu służby ratownicze mogą szybciej dostać się do miejsca wypadku i udzielić niezbędnej pomocy. Jednak w internecie dostępne są też filmy które pokazują jak niektórzy kierowcy wykorzystują korytarz życia aby przebić się do przodu lub wręcz bezmyślnie próbują nim uciekać pod prąd do najbliższego zjazdu.

 

Dziś również zostały wprowadzone nowe zasady odnoszące się do jazdy na suwak. Zapoznaj się z nowymi obowiązkami aby sprawnie uczestniczyć w rozładowywaniu korka. Zasady ważne szczególnie dla mieszkańców miast.

 

Prawdopodobnie z tego względu zostały wprowadzone odpowiednie zmiany w przepisach do kodeksu ruchu drogowego aby kierowcy zaprzestali złych praktyk podczas takich zdarzeń. Jazda pod prąd wykorzystując utworzony korytarz życia jest niebezpieczna z kilku względów. Po pierwsze poruszamy się pod prąd. Na jezdni mogą być inni uczestnicy tego zatoru którzy również bez przemyślenia opuszczają swoje pojazdy z różnych przyczyn, a to aby oddać mocz, albo rozejrzeć się w sytuacji. Utworzonym korytarzem życia może jechać z dużą prędkością karetka lub policja. Również można w takiej sytuacji spotkać lawetę lub specjalistyczny dźwig. Wszystko zależy od charakteru zdarzenia drogowego w którym uczestniczymy. Dlatego nie wolno poruszać się pod prąd utworzonym przez innych kierowców korytarzem życia. Służy on wyłącznie do szybkiego dotarcia do zdarzenia, a korzystać z niego mogą tylko służby ratunkowe, policja oraz pojazdy pomagające w usunięciu zatoru. Przeszkadzając w tym możemy komuś odebrać życie gdyż karetka będzie musiała się zatrzymać aby auta jadące pod prąd usunęły się udrażniając przejazd.

 

Zasady tworzenia korytarza życia

Z zasady korytarz życia tworzy się na drogach jedno kierunkowych z dwoma lub większą ilością pasów ruchu drogowego. Przy drogach dwukierunkowych, jeden z pasów zawsze jest wolny. Zasada jest tutaj bardzo prosta, nie można tarasować wolnego przejazdu na wolnym pasie. Wracamy jednak do dróg jednokierunkowych. Korytarz życia zawsze należy tworzyć po lewej stronie jezdni. Oznacza to że przy występowaniu drogi z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, auta znajdujące się na lewym pasie, zjeżdżają maksymalnie do lewej krawędzi drogi a samochody zajmujące prawy pas ruchu zjeżdżają do prawej krawędzi jedni. W ten sposób pośrodku jedni utworzy się wolna przestrzeń którą służby ratunkowe mogą szybciej dotrzeć do poszkodowanych. Przy drodze na której znajdują się trzy i więcej pasów ruchu, korytarz życia również należy tworzyć od lewej strony drogi. Takie utrwalenie zasad pomoże w łatwym uczestnictwie w takim manewrze. W tym przypadku samochody poruszające się lewym skrajnym pasem muszą również jak w pierwszym przypadku zjechać do lewej krawędzi jezdni. Samochody z jezdni po prawej stronie mają obowiązek zjechania maksymalnie do prawej strony jezdni. W ten sposób zostanie utworzony korytarz życia dla karetki oraz policji.

Korytarz życia

Content bottom background