Content top background
Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Za oknem zmienia się pogoda na coraz bardziej chłodniejszą. Temperatury z dnia na dzień są coraz niższe te w nocy i w dzień. Jeśli Twój samochód jest parkowany na noc przy ulicy lub na podwórku osiedlowym to powinieneś częściej sprawdzać ciśnienie w oponach swojego pojazdu. Dotyczy to w szczególności tych wszystkich właścicieli samochodów którzy do tej pory nie wymienili jeszcze opon na zimowe. Mimo że mamy w pełni sezon na wymianę opon z letnich na zimowe to wielu kierowców próbuje zaoszczędzić te 90 zł i jeździć do ostatniego dnia na oponach letnich. Jeśli nie masz czujników ciśnienia w oponach tak zwanych DPS-ów, to z pewnością nie wiesz o tym że wraz z spadającymi temperaturami otoczenia zmienia się właściwość ciśnienia powietrza uwięzionego w oponach. Również zmienia się przepuszczalność opony pod wpływem niższej temperatury. A to wpływa na bezpieczeństwo na drodze kierującego tym pojazdem oraz innych uczestników drogi.

 

Sama opona również zmienia swoje właściwości na gorsze. Z uwagi iż wielu kierowców bagatelizuje spadek temperatur, przypominamy że opona letnia jest przystosowana do temperatur powyżej 15 stopni Celsjusza a opona zimowa jest przystosowana poniżej 15 stopni Celsjusza. W oponie letniej która jest wystawiona na warunki pogodowe poniżej 15 stopni Celsjusza, zmienia się twardość mieszanki oraz przepuszczalność gumy. Osoby które mają samochód wyposażony w czujnik DPS są a bieżąco informowane o spadku ciśnienia w oponach. Kierujący pozbawieni czujników ciśnienia w oponach, często jeżdżą swoimi pojazdami nie wiedząc że ich auto zużywa znacznie więcej paliwa niż powinno. A wszystko przez niewłaściwe ciśnienie w oponach.

 

Letnia opona wystawiona na warunki atmosferyczne które są typowe dla chłodnych miesięcy w naszym kraju, staje się niebezpieczna. Z jednej strony, jej warunki fizyczne pogarszają się. Gorzej odprowadza wodę z uwagi na zwiększoną twardość gumy. Z tego samego powodu wydłuża się droga hamowania pojazdu. Załóżmy że w oponach jest również lekki ubytek ciśnienia co powoduje że opona nie przylega do podłoża tak dokładnie jak w typowych warunkach jej użytkowania co powoduje jej zwiększone zużycie oraz pogarsza parametry hamowania oraz odprowadzania wody. To wszystko bardzo mocno wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Content bottom background